مجله اینترنتی واوک

برگزاری جایزه زیست ایران همزمان با نمایشگاه زیست‌فناوری

برگزاری جایزه زیست ایران همزمان با نمایشگاه زیست‌فناوری

ستاد توسعه زیست‌فناوری به‌منظور فراهم نمودن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی، ایجاد روحیه رقابت سالم و توسعه‌گرا میان فعالان حوزه زیست‌فناوری کشور، هدایت فعالیت‌ها به سوی اولویت‌های کشور و همچنین ترویج عمومی علم و تکنولوژی زیست‌فناوری از طریق ایجاد آشنایی جامعه با محصولات و کاربردهای آن‌ها در زندگی روزمره، از سال ۱۳۸۹ اقدام به برگزاری «نمایشگاه زیست‌فناوری ایران» به‌صورت هر دو سال یک‌بار نموده‌ است که چهارمین دوره این نمایشگاه ۲۷ الی ۲۹ شهریورماه پیش‌رو برگزار می‌شود.

این رویداد علاوه بر شناسایی، معرفی و تشویق فعالان این فناوری راهبردی، فرصتی برای تبادل فناوری و هم‌افزایی سازندگان با یکدیگر، بازارسازی، تقویت تعاملات بین‌المللی، زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود به بازارهای جهانی به‌ویژه در منطقه و کشورهای اسلامی ‌را فراهم می‌نماید.

در این نمایشگاه، حدود ۳۰۰ غرفه برای شرکت‌های خصوصی داخلی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خارجی، سازمان‌های دولتی و افراد متقاضی فعال در زمینه زیست‌فناوری پیش‌بینی‌شده است. با توجه به اهمیت تقویت B۲B در این نمایشگاه پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۳۰ درصد شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه از شرکت‌های خارجی خواهند بود.

همراه با این نمایشگاه، «جایزه زیست ایران» نیز توسط ستاد توسعه زیست فناوری و صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست فناوری در شهریورماه ۱۳۹۶ در سطح ملی برگزار می‌شود. در این نمایشگاه، ارزیابی دستاوردهای فعالان حوزه زیست فناوری و معرفی برترین‌های زیست‌فناوری ایران ضمن نمایش پتانسیل‌های بالقوه کشور در زمینه علم و فناوری، گامی موثر در ایجاد تحرک و رونق اقتصادی در پی خواهد داشت. این جایزه با اهداف زیر برگزار می‌شود:

  • تحقق دست‌یابی به ۳% بازار جهانی در سال ۱۴۰۴
  • ایجاد روحیه رقابت سالم در بین فعالان حوزه زیست فناوری
  • هدایت فعالیت‌ها به سمت اولویت‌های کشور
  • شناسایی، معرفی و تشویق فعالان زیست فناوری

در این رقابت ملی، در هریک از حوزه‌های کشاورزی، پزشکی، صنعتی، تجهیزات، محیط زیست، برترین‌های شرکت‌های (نوپا، تولیدی و صنعتی)، فناوری و مرکز رشد که بیشترین سهم را در اتصال حلقه‌های زنجیره ارزش زیست‌فناوری از مرحله تولید دانش تا ثروت (در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی) داشته‌اند، معرفی می‌شوند و از آن‌ها طی مراسمی با حضور مقامات بلندپایه کشور در اختتامیه برگزاری نمایشگاه زیست‌فناوری ایران با اهدای تندیس و جوایز قدردانی می‌شود. تنها تا ۳۰ مردادماه ۱۳۹۶ فرصت باقیست تا با مراجعه به سایت نمایشگاه در این جایزه شرکت کنید.