مجله اینترنتی واوک

جشنواره علم برای همه

زلزله در بخش ویژه سومین جشنواره علم برای همه!

موزه علوم و فناوری به جهت تقویت روح تحقیق و ترویج تفکر خلاق و ارتقای فرهنگ علم‌دوستی جشنواره ملی علم برای همه را برگزار می‌کند. این جشنواره که از سال ۱۳۹۳ برگزاری شده است، خاستگاه استعدادهای نو و بستر مناسبی برای شناسایی، معرفی و تقدیر از افراد، نهادها و سازمان‌هایی است که در حوزه آموزش غیررسمی و مدیریت نوآوری فعالیت می‌کنند. همچنین این برنامه با ترغیب همگان برای حضور در بخش رقابتی، تفکر و مشارکت‌جویی علمی را ترویج می‌کند.

جشنواره سالانه علم برای همه، از دو بخش رقابتی و غیررقابتی تشکیل شده است. در بخش غیررقابتی که بخشی نمایشگاهی است، نهادها و سازمان‌های ملی و بین‌المللی در هفته علم و در مکان تعیین شده به ارائه دستاوردهای خود در حوزه آموزش غیررسمی می‌پردازند.

حوزه رقابتی این جشنواره از دو بخش اصلی و ویژه تشکیل شده است. بخش اصلی شامل آموزش و معرفی مفاهیم علمی است که آثار مربوطه باید در قالب‌های مشخص و طبق استاندارهای معین به جشنواره ارسال شود. در بخش ویژه، موضوع هرساله متغیر است و محورها براساس مسائل و چالش‌های روز توسط کمیته علمی تعیین می‌شود.

هر کدام از بخش‌ها بسته به موضوع و نظر کمیته علمی می‌تواند ۳ تا ۶ مورد از قالب‌هایی که هرساله در فراخوانی اعلام می‌شود، را در برگیرد. قالب‌هایی مانند: ساخت ابزار آموزشی، فیلم، عکس، داستان، تئاتر، جنگ، نقاشی، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، پویانمایی (انیمیشن)، نمایشنامه‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی، شعر و مجسمه‌سازی.

عموم مردم شامل دانش‌آموزان، دانشجویان، خانواده‌ها و غیره هستند و هر فرد یا گروه در هر رده سنی، تحصیلی و شغلی و هرنهاد و سازمانی می‌تواند در هر دو بخش جشنواره حضور یابد.

محورهای جشنواره در بخش اصلی:
ارائه، معرفی یا آموزش مفاهیم علمی به زبان ساده در قالب؛
– ساخت ابزار
– جنگ علمی
– کلیپ علمی
– شعر

محورهای جشنواره در بخش ویژه با موضوع «زلزله و خانواده»:
– عکاسی (از مانورهای خانوادگی زلزله، خانه ایمن و خانه امن، خانواده آماده در رویارویی با زلزله و غیره)
– فیلم و پویانمایی (از مانورهای خانوادگی زلزله، خانه ایمن و خانه نا امن، خانواده آماده در مقابله با زلزله، نحوه وقوع زلزله و غیره)
– ساخت ماکت (از خانه ایمن (سازه، طراحی داخلی، چیدمان داخلی و نمای بیرونی ) و غیره)
– نقاشی (از خانه ایمن و نا امن و نقش خانواده‌ها بعد از زلزله، پیامدهای زلزله، محله ایمن و ناامن و غیره)
– داستان علمی، تخیلی، مستند و خاطره‌نویسی
– بازی‌های رایانه‌ای (تبدیل خانه ناامن به ایمن؛ آمادگی برای رویارویی با زلزله، پناه‌گیری در هنگام زلزله و غیره)

سومین جشنواره علم برای همه ۲۰ تا ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۶، برگزار می‌شود. شما هم می‌توانید برای آشنایی بیشتر با جشنواره و ثبت‌نام در آن به این پایگاه اینترنتی مراجعه کنید.