مجله اینترنتی واوک

بازی مایندفلکس شرکت متل

تمرکز کنید؛ گل بزنید!

یک شرکت تولیدکننده کنسول‌های بازی کامپیوتری، با استفاده از فناوری دریافت و پردازش اطلاعات EEG مغز، اقدام به ارائه یک بازی کرده که در آن فرد با تمرکز و بدون نیاز به تماس فیزیکی با کنسول بازی می‌کند!
شرکت متل (Mattel) یکی از شرکت‌های مشهور جهان در حوزه ساخت ادوات سرگرمی است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات از عروسک گرفته تا ابزارهای جانبی بازی‌های کامپیوتری را تولید می‌کند. متل تحت لیسانس شرکت نینتندو اقدام به تولید سامانه‌های بازی ویدیویی کرده و محصولات خود را در این حوزه به بیش از ۴۰ کشور جهان صادر نموده است.
این شرکت رابطی برای بازی‌های کامپیوتری تولید کرده که با استفاده از آن می‌توان بازی‌های کامپیوتری را بدون تماس با کنسول انجام داد. این رابط براساس امواج مغز کار می‌کند به طوری که این امواج توسط یک هدست EEG دریافت و رمزگشایی می‌شود. این اطلاعات به کنسول بازی منتقل شده و در نهایت برای هدایت بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قیمت این رابط بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار آمریکا است.
بازی که این رابط برای آن ساخته شده نوع رقابت با توپ است که هر یک از طرفین بازی تلاش می‌کنند تا توپ را وارد زمین طرف مقابل کنند یا توپ را به داخل دروازه وارد کند. برای این کار نیاز به تمرکز بسیاری است که به نوعی می‌توان این بازی را نبرد تمرکز میان دو طرف دانست. البته در بروشور این بازی روش‌هایی برای بهبود تمرکز قید شده است که به مرور و با استفاده از تمرین می‌توان سطح تمرکز را بالا برد. زمانی که بازیکن تمرکز زیادی داشته باشد توپ از روی زمین بلند می‌شود و در حالت استراحت (ریلکس شدن) توپ به پایین سقوط می‌کند.
لازم به ذکر است که این بازی می‌تواند برای کودکانی که از مشکل تمرکز رنج می‌برند استفاده شود تا مشکل تمرکز در آنها بهبود یابد.
یکی از مزایای این رابط آن است که می‌توان اقسام مختلفی از بازی‌ها را برای آن طراحی کرد. هم اکنون در سایت آمازون نمونه‌های مختلفی از این کنسول به فروش می‌رسد که یکی از آنها را اینجا می‌تواند مشاهده کنید.
اگر این دست موضوعات در شمار علاقمندی‌های شما قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم سری هم به بخش کتاب‌های مرتبط با علوم و فناوری‌های شناختی و کتاب‌های مرتبط با فناوری‌های همگرا در فروشگاه اینترنتی واوک بزنید.