مجله اینترنتی واوک

رقابت دانش‌آموزان ایرانی برای حضور در 2017‌Brain Bee

رقابت دانش‌آموزان ایرانی برای حضور در BrainBee2017

تلگرام واوک

مرحله اول سومین دوره از مسابقات بین‌المللی دانش مغز (Brain Bee) پنجشنبه ٢۵ آذر ماه ۱۳۹۵ به صورت همزمان در ۲۷ استان کشور برگزار شد و طی آن ۳۰۰۰ دانش‌آموز ایرانی با یکدیگر به رقابت پرداختند.
دانش‌آموزان استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و گیلان بیشترین استقبال را از سومین دوره از مسابقات بین‌المللی دانش مغز داشته‌اند. بر اساس نتایج این آزمون، ٣٠ دانش‌آموز به دور دوم مسابقه راه خواهند یافت و سرانجام یک نفر به نمایندگی از کشورمان در مسابقات جهانی واشنگتن شرکت خواهد کرد.

مسابقه دانش‌آموزی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین‌بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور امریکا پایه‌گذاری شد. این رقابت‌ها باهدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، ‌استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هرساله در سطح دنیا برگزار می‌شود. این مسابقات در بیش از ۱۵۰ مرکز و ۳۰ کشور دنیا برگزارشده و برگزیدگان مسابقات کشوری، هرساله در یک نقطه از دنیا گردهم آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

در ایران نیز این مسابقات از سال ۱۳۹۳ هرساله زیر نظر انجمن علوم اعصاب ایران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با شرکت دانش‌آموزان مقطع متوسطه برگزار می‌شود. امسال نیز بخشی علمی و اجرایی این آزمون توسط کمیته دانش‌آموزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و با همکاری انجمن علوم اعصاب ایران و بخش اجرای آزمون توسط سازمان سنجش دانش‌آموزی انجام شده است.
برای آمادگی شرکت‌کنندگان در این آزمون در سراسر جهان، دو منبع معرفی شده است؛ «کتاب حقایق مغز» و «کتاب علوم اعصاب – دانش مغز – مقدمه‌ای برای فراگیران جوان».
«کتاب علوم اعصاب – دانش مغز – مقدمه‌ای برای فراگیران جوان»؛ که در شمار کتاب‌های طبقه علوم‌شناختی فروشگاه کتاب واوک قرار دارد، از منابع بسیار خوبی است که به زبان فارسی ترجمه شده و مطالعه آن علاوه بر متقاضیان شرکت در مسابقه دانش مغز می‌تواند برای همه علاقمندان به مباحث مرتبط با علوم شناختی مفید باشد.