مجله اینترنتی واوک

روزهایی برای گران‌ترین جوایز ادبی جهان

روزهایی برای گران‌ترین جوایز ادبی جهان

به اولین بسته خبری مجله اینترنتی واوک در سال ۱۳۹۷ خوش‌آمدید! در ادامه سرخط‌هایی از اخبار کتاب را مرور می‌کنیم، با این امید که در سال جدید خبرهای خوب زیادی از دنیای کتاب را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

استقبال دویست هزار نفری از طرح عیدانه کتاب

حدود دویست هزار ایرانی در هشتمین دوره طرح عیدانه کتاب شرکت کردند تا دو هزار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کتاب به فروش برود. ۷۹۳ کتاب‌فروشی در کل کشور عضو طرح عیدانه کتاب بودند. هرمزگان، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان استان‌هایی هستند که کم‌ترین کتاب‌فروشی و کم‌ترین مصرف یارانه را داشتند، استان اصفهان نیز بیشترین مصرف یارانه را در این طرح داشت.

 

دست فرهاد حسن‌زاده از جایزه نوبل کودک کوتاه ماند

فرهاد حسن‌زاده نویسنده ایرانی که جزو پنج نامزد نهایی جایزه هانس کریستن اندرسن بود، از دریافت این جایزه بازماند. جایزه هانس کریستین اندرسن یا نوبل کوچک، معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودکان است که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان به‌منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب‌های کودکان هر دو سال یک‌بار، به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر داده می‌شود. «اویکو کادونو» از کشور ژاپن به‌عنوان برنده نهایی این جایزه شناخته شد.

 

رونمایی هشت عنوان از کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بولونیا

پنجاه و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب بولونیا به‌عنوان مهم‌ترین رویداد بین‌المللی که به انتشارات کودکان و صنعت چندرسانه‌ای اختصاص دارد با حضور جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا برگزار شد. در غرفه ایران ۳۵۰ عنوان کتاب در حوزه‌های کودک و نوجوان از ۶۲ ناشر و ۲۸۰ نویسنده به معرض نمایش گذاشته شد. در این نمایشگاه از نسخه انگلیسی هشت عنوان از کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز رونمایی شد.

 

روزهایی برای گران‌ترین جوایز ادبی جهان

طی روزهای گذشته جوایز ادبی مختلفی در نقاط گوناگون دنیا برگزار شده‌اند. جایزه ادبی «شیخ زاید» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی دنیای عرب برندگانش را در بخش‌های مختلف معرفی کرد. ارزش کلی این جایزه که از گران‌قیمت‌ترین جوایز کتاب جهان به‌حساب می‌آید درمجموع هفت میلیون درهم است این جایزه که از سوی امارات متحده عربی به‌صورت سالانه برپا می‌شود، از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی جهان عرب است.

همچنین گران‌ترین جایزه ادبیات کودک نیز در این مدت برگزار شد. جایزه آسترید لیندگرن به ارزش بیش از ۶۰۰ هزار دلار که به بهترین نویسنده آثار ادبی تعلق می‌گیرد، امسال ژاکلین وودسون آمریکایی را به‌عنوان برنده خود انتخاب کرد.

نامزدهای قدیمی‌ترین جایزه بریتانیا نیز معرفی شد. یک رمان ضدآرمان شهری درباره جنگ‌های داخلی آمریکا و کتاب زندگی‌نامه «محمدعلی کِلی» و «پرنسس مارگارت» ازجمله مهم‌ترین نامزدهای جایزه «جیمز تیت بلک» در دو بخش داستانی و زندگی‌نامه هستند. این جایزه هرساله به بهترین اثر داستانی و زندگی‌نامه منتشرشده در بریتانیا اعطاء می‌شود.

 

از تازه‌های بازار نشر چه خبر؟

رمان «قصرهای خشم» نوشته الساندرو باریکو با ترجمه اثمار موسوی‌نیا، مجموعه داستان «سینما مولن‌روژ: تاراج؛ سینما ریولی: گمشده» نوشته افشین هاشمی، مجموعه داستان «پرنسس‌ها فقرات‌شان بیرون نمی‌زند» نوشته نسرینا رضایی کتاب‌های تازه منتشرشده نشر مروارید هستند. انتشارات آرادمان رمان «پشت درختان بید» نوشته آلگرنون بلک‌وود که از او به‌عنوان پدر ژانر وحشت یاد می‌شود، را با ترجمه اسدالله حقانی برای نخستین‌بار به زبان فارسی منتشر کرده است. ترجمه رمان «بهترین زمان مردن» اثر الیف شافاک نیز با همکاری نشر انگیزه مهر و نشر ماهابه به تازگی چاپ شده است.