مجله اینترنتی واوک

وقتی کتاب‌ها آب را تصفیه می‌‌کنند

وقتی کتاب‌ها آب را تصفیه می‌‌کنند…

بیش از یک میلیارد انسان به آب سالم و بهداشتی دسترسی ندارند و واقعیت این است که براساس گزارش یونیسف، بیماری‌‌هایی که در اثر آلودگی آب ایجاد می‌شود، هر روز هزار کودک را می‌کشد. در صورتی که می‌توان زندگی بسیاری از مردم را با آب تصفیه شده و سالم نجات داد. یکی از راه‌های رسیدن به این آرزو در کوتاه‌مدت استفاده از کتاب آشامیدنی و چاپ ۳D است!

سازمان DDB واقع در شمال آمریکا، موفق به اختراع کتاب آشامیدنی (Drinkable Book) شده است که در نگاه اول شبیه هر کتاب معمولی دیگری به نظر می‌رسد اما بگذارید اینطور بگوییم که خریدن نسخه آنلاین این کتاب، به درد کسی نمی‌خورد! نکته جالب درباره این کتاب آن است که همه صفحات کتاب، فیلتر تصفیه آب هستند و حاوی موادی‌ هستند که باکتری‌ها را می‌کشند.

روش استفاده از این فیلترها به هر زبانی در آن نوشته شده و بسیار ساده است: یک صفحه را از کتاب جدا می‌کنید و آن را در یک جعبه تصفیه آب، که همراه کتاب عرضه می‌شود، می‌گذارید و آب را از آن رد می‌کنید. نتیجه این کار طبق اظهار تهیه‌کنندگان این کتاب، آب آشامیدنی سالم است. البته این برگه‌ها از کاغذهای معمولی نیست که اگر اینطور بود مشکل در دسترس نبودن آب سالم و بهداشتی قابل شرب خیلی قبل‌تر حل شده بود.

این صفحات ضخیم در دانشگاه‌های مک‌گیل و دانشگاه ویرجینیا توسط دکتر ترزا (Dr. Theresa) اختراع شد. جوهر به‌کار رفته در این کتاب از جوهرهای خوراکی بوده که برای سلامتی مضر نیست. این برگه‌ها فیلتر قهوه‌اند که با نانوذرات نقره پوشش داده شده‌اند و باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در آب می‌شوند، باکتری‌هایی مانند وبا، حصبه و دیگر باکتری‌هایی که در آب کشورهای در حال توسعه وجود دارند و باعث مرگ و میر انسان‌ها هستند.

هر فیلتر این کتاب توانایی تصفیه آب و تولید آب بهداشتی قابل شرب برای مدت ۳۰ روز را دارد و آب تصفیه شده مورد نیاز یک فرد در مدت یک سال را تامین خواهد کرد. این شیوه تحول و انقلابی در زمینه تصفیه آب آشامیدنی خواهد بود. میزان هزینه این روش بسیار پایین و ارزان‌ترین گزینه در بازار برای تولید آب آشامیدنی سالم است.

اولین نسخه از این کتاب در کشور کنیا جهت تصفیه آب آلوده مورد استفاده قرار گرفت. هرچند این روش یک روش جامع برای تصفیه آب جهت مصرف شرب نیست اما می تواند شروع خوبی برای کمک به مردمی باشد که دسترسی به آب سالم و بهداشتی ندارند. دکتر ترزا دنکویچ، ابداع‌کننده این ایده و شریک او امیدوارند که بتوانند با تکمیل تحقیقات خود، لحاظ کردن نکات ایمنی و تامین سرمایه‌های لازم، تولید این کتاب را به سرعت گسترش دهند و آن را به سراسر جهان بفرستند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 3
دوست نداشتم: 2
میانگین امتیازات: 1.5

چگونه ایده‌های ماندگار بسازیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *