مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • برگزیدگان کتاب سال ایران به وحدت رسیدند

برگزیدگان و شایستگان‌تقدیر سی‌و‌پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند. در سی‌و‌پنجمین دوره این جایزه که با حضور رییس‌جمهور در تالار وحدت برگزار شد، ۲۸ اثر تالیفی، ۱۳ اثر ترجمه‌ای و دو اثر تصحیحی انتخاب و به‌عنوان برگزیده و یا شایسته تقدیر تعیین شدند.

 

  • بر سر دو راهی علم و ثروت نمانید

کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!» که به قلم علیرضا منسوب‌بصیری و یاسر خوش‌نویس تالیف شده، به‌زودی توسط واحد نشر واوک وارد بازار خواهد شد. در این کتاب تلاش شده تا با زبانی ساده و با بهره‌گیری از جذابیت‌های تصویری، مفاهیم مهم در زمینه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، برای دانش‌آموز ایرانی بیان شود.

 

  • نیوبری؛ قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک جهان

مراسم جایزه کتاب کودک «نیوبری» در نیویورک برگزار شد و برگزیدگانش را معرفی کرد. «سلام، دنیا» نوشته ارین اِنترادا کِلی به عنوان برنده مدال «نیوبری» و همچنین کتاب برتر سال توسط کتابخانه ملی آمریکا معرفی شد. جایزه «کورتا اسکات کینگ» نیز که به بهترین نویسنده آفریقایی-آمریکایی تعلق می‌گیرد، امسال به رنه واتسون برای کتاب «وصل کردن تکه‌های من به هم» داده شد. جایزه «پورا بلپر» نیز که به بهترین کتاب کودک از آمریکای لاتین اهدا می‌شود، به «دختر دل‌شکسته‌ خوش‌شانس» نوشته روث بِهار رسید.

 

  • «ر ه ش» در شهر!

رمان «ر ه ش» نوشته جدید رضا امیرخانی به تازگی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب که صد‌ و‌ بیست‌ و ‌ششمین رمان مجموعه «ادبیات امروز» است که توسط این ناشر چاپ می‌شود، با استقبال خوب علاقه‌مندان مواجه شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز «اسرار درون آتش» نوشته‌ هنینگ مانکل با ترجمه‌ نسرین وکیلی را وارد بازار کتاب کرد. همچنین «ماجراهای بهلول» نوشته‌ مازیار تهرانی با تصویرگری پانته‌آ عبدی‌ فخرایی بار دیگر به همت این کانون وارد بازار شد. این اثر که پیش از این در سال ۱۳۷۹ به چاپ رسیده بود، هم‌اکنون با ویرایش و صفحه‌آرایی جدید عرضه شده است.

 

  • دانش‌آموزان ایرانی نوروز امسال بیشتر کتاب می‌خوانند

آن‌طور که در خبرها آمده دانش‌آموزان در نوروز ۹۷ پیک نوروزی نخواهند داشت و خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب، نوشتن قصه و روایت داستان خوانده شده جایگزین آن خواهد شد.
ظاهرا پیک‌های نوروزی در تثبیت و تعمیق یادگیری چندان نقشی نداشتند و به‌همین دلیل و برای آشتی دادن کودکان با قصه و داستان، خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب، نوشتن قصه و روایت داستان خوانده شده به‌عنوان تکلیف نوروزی دانش‌آموزان درنظر گرفته شده است.