مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • فرهاد حسن‌زاده برنده نوبل ادبیات کودک می‌شود؟

فرهاد حسن‌زاده به‌عنوان یکی از ۵ نفر برتر جایزه هانس کریستین اندرسن  IBBY ۲۰۱۸- نوبل ادبیات کودک- انتخاب شد. وی از طرف شورای کتاب کودک برای آن‌چه «یک عمر فعالیت موفق در حوزه نویسندگی ادبیات کودکان و نوجوانان» عنوان شده نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ شده است.

 

  • کتاب‌های برتر کودک و نوجوان معرفی شدند

مراسم پایانی معرفی برگزیدگان نهمین دوره جشنواره «کتاب برتر کودک و نوجوان» در باغ کتاب تهران برگزار شد. در این جشنواره ۱۱۴۳ اثر از ۷۸ ناشر به دبیرخانه رسید که در نهایت و پس از انتخاب نهایی ۱۵۱ اثر در بخش شعر، ۶۳۹ اثر در بخش داستان و ۱۳۱ اثر در بخش علمی و آموزشی به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرد.

 

  • جایزه ۴۰ هزار فرانکی به آنا فدلر رسید

برترین جایزه ادبیات سوئیس در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۴۰ هزار فرانک به مجموعه آثار آنا فدلر، نویسنده سوئیسی تعلق گرفت. هیئت داوران اداره فدرال فرهنگ سوئیس در بیانیه‌ای آثار شعرگونه و موسیقی‌وار این نویسنده سوئیسی را که بیانگر نوعی باریک‌بینی و نگاه دقیق او به انسان و طبیعت است ستودند.

 

  • نشر چشمه آله خو کارپانتیه را تعقیب می‌کند!

کتاب «جهل مقدس: زمان دین بدون فرهنگ» نوشته اولیویه روآ با ترجمه عبدالله ناصری طاهری در نشر مروارید و رمان «تعقیب» نوشته آله خو کارپانتیه با ترجمه ونداد جلیلی توسط نشر چشمه منتشر شدند و به بازار نشر رونق دادند.