مجله اینترنتی واوک روی خط دانایی

اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران

پرواز هواپیماهای دانش‌آموزی در آسمان ایران

تلگرام واوک

آکادمی باشگاه هوافضای جوان اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران را در ۳ بخش مسابقات، نمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی رایگان برگزار می‌کند.

برای اولین بار در ایران مسابقات ملی پرواز آزاد ایران برای شناسایی و کشف استعدادهای دانش‌آموزان توانمند برگزار می‌شود. این مسابقات فرصتی برای راه‌یابی این دانش‌آموزان به مسابقات بین‌المللی و جهانی و توسعه همگام زیرساخت کارگاه‌ها به‌موازات آموزش فناوری هوانوردی است. همچنین نمایشگاه تخصصی هواپیمای مدل و همچنین پرواز هواپیمای مدل در گروه پرواز آزاد، کنترل لاین و رادیو کنترل برگزار خواهد شد.

ازآنجایی‌که بیشتر واحدهای دانشگاهی از امکانات، فضای برگزاری و نیز توان اجرایی (اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان، دانشجویان و کارکنان) مطلوبی برخوردار هستند برگزاری چنین مسابقاتی برای اولین بار در سطح ملی، حضور قشر دانشگاهی را می‌طلبد. از طرفی با توجه به تحریم صنعت هوافضا و هوانوردی، برای تولید تکنولوژی در این حوزه باید زیرساخت‌های موجود در این زمینه ایجاد و توسعه یابند؛ بنابراین برگزاری مسابقات پرواز آزاد دانش‌آموزی، ضمن بالا بردن فرهنگ عمومی هوانوردی در سطح جامعه، استعدادها و ایده‌های برتر را شکوفا می‌کند و نیروی انسانی توانمند را در اختیار صنایع مختلف هوانوردی و هوافضایی کشور قرار می‌دهد.

نخستین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران با اهداف زیر برگزار می‌شود:

– آشنا کردن دانش‌آموزان و ایجاد انگیزه جهت ادامه تحصیل در رشته‌های هوافضا و هوانوردی
– کشف و شکوفایی استعداد دانش‌آموزان
– حمایت از ساخت محصولات مرتبط با فناوری هوافضا
– انتخاب اعضای تیم ملی به‌منظور راه‌یابی به مسابقات بین‌المللی و جهانی FAI
– تشکیل باشگاه‌های دانش‌آموزی به سرپرستی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور
– تقویت بنیه علمی و دخیل کردن دانش‌آموزان در زمینه‌های هوافضا و هوانوردی
– ایجاد فضای رقابتی در بین دانش‌آموزان کل کشور
– ایجاد فرصت‌های شغلی مؤثر در زمینه هوانوردی و هوافضای کشور
– انتخاب افراد برگزیده مسابقات و معرفی آن‌ها به مؤسسات معتبر مربوطه کشور مانند بنیاد ملی نخبگان
– اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آکادمی باشگاه هوافضای جوان

این مسابقات به‌صورت رسمی با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش تدوین شده است به‌طوری‌که در مرحله اول، محتوای آموزشی و استاندارد پرواز آزاد در بخش تئوری و عملی شامل ساخت هواپیمای مدل در دو گروه گلایدر و موتورکشی، به‌صورت پکیج در مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی توزیع و ارائه می‌شود.

دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در این جشنواره با مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره می‌توانند اطلاعات موردنیاز را کسب کنند.