مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

جای تحسر است!
با خبری از موسسه فرهنگی اکو شروع می‌کنیم: محمدمهدی مظاهری، رییس موسسه فرهنگی اکو در سخنرانی خود در چهارمین نشست روئسای کتابخانه‌های عضو اکو در تاجیکستان، هم‌صدا با بسیاری از صاحب‌نظران حوزه کتاب، از پایین بودن سرانه مطالعه کتاب ابراز نگرانی کرد و گفت: «به عنوان رییس یک نهاد فرهنگی بین‌المللی، با نظر به نقش کتاب و کتابخوانی و توسعه و اشاعه فضای مجازی، اعتقاد دارم که فرزندان ما از کتاب و مطالعه دور مانده‌اند که جای تحسر است.» و پیشنهاد داد: «سال ۲۰۱۸ در منطقه اکو سال «فرهنگ کتاب و کتابخوانی» اعلام شود و با این رویکرد که هر انسان روزی ۲۰ دقیقه از زمان خود را صرف مطالعه کتاب نماید، به استقبال این سال برویم.»

جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، دبیر خود را شناخت
ایرنا از انتخاب احمدعلی حیدری به‌عنوان دبیر جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران خبر داد. او توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این سمت منصوب شده است. امسال بیست‌و‌پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی برگزار می‌شود. این را هم بدانید که احمد علی حیدری دکتری فلسفه از دانشگاه بن آلمان و دانشیار فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی و علائق پژوهشی وی در فلسفه‌های اگزیستانس، فلسفه اخلاق و فلسفه میان‌فرهنگی است.

این کتاب‌ها از راه رسیده‌اند
آن طور که ایسنا خبر می‌دهد، ترجمه رمان‌های «استپ بی‌انتها» از استر هوتزیگ و «سحابی خرچنگ» از اریک شوویار به همراه رمان «مه‌مانی» از احمد درخشان به تازگی راهی بازار شده‌اند.

به سوی یک جامعه متفکر با ۴۰۰ کتاب ایرانی
بیست وهشتمین دوره نمایشگاه کتاب دوحه بطور رسمی با شعار «به سوی یک جامعه متفکر» افتتاح شد. موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به‌عنوان نماینده نشر ایران با نمایش ۴۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های ایران‌شناسی، هنر، ادبیات کلاسیک و معاصر، دین و کودک‌و‌نوجوان در این دوره از نمایشگاه در غرفه‌ای به مساحت ۲۴ متر مربع حضور دارد. این خبر را ایرنا مخابره کرده است.

صدای ژاکلین ویلسون هم درآمد
سینا پرس از نویسنده برجسته ایتالیایی نقل قولی مطرح کرده است: ژاکلین ویلسون به‌تازگی در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که تلفن‌های همراه هوشمند موجب شده‌اند تا بزرگ‌سالان دیگر به سراغ خواندن کتاب نروند و ترجیح بدهند که نامه‌های الکترونیکی خود را چک کنند و در شبکه‌های اجتماعی به گشت‌وگذار بپردازند.

هر ورقش دفتریست…
پنج روز از اجرای طرح «پائیزه کتاب» در ۸۲۶ کتاب‌فروشی عضو این طرح در سراسر کشور گذشته و میزان فروش تعداد کتاب در این طرح به ۱۹۱ هزار و ۸۱۲ جلد رسیده و بدین ترتیب توانست با فروش بی‌سابقه، رکورد طرح‌های قبلی را بشکند.
اجرای طرح «پائیزه کتاب» با شعار «هر ورقش دفتریست…» از دوم آذرماه آغاز شده است.

سرخط‌هایی از دنیای کتاب را پنج‌شنبه‌ها در مجله اینترنتی واوک بخوانید.